Hemoroid Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Hemoroid birçok insanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. En kısa haliyle hemoroid makat bölgesindeki damarların genişlemesi olarak tanımlanabilir.Makat bölgesinde meydana gelmiş olan  varisdir. Hemoroidin oluşum nedenlerinin başında kabızlıktır ve kalıtımsal faktörşer gelmektedir.

Hemoroid tespit edilmiş hastaların genelinde kabızlık ortak bulgudur ve bununla beraber ailede hemoroid geçmişi de diğer bir etkendir. Hemoroid hastalığı toplumda çok yaygın görülmektedir. Kabızlık dışında uzun süre görülen ishaller de hemoroid nedeni olabilir. Daha ender olarak gebelikte kalça içi büyük tümörlerde, Rektum  kanseri, Karaciğer siroz hastalığında (portal hipertansiyona bağlı) hemoroid gelişebilir.

Bazı meslek gruplarında uzun süre oturma veya ayakta kalmaya bağlı olarak da hemoroid gelişebilir

 İç HEMOROİD NEDİR

Makat bölgesinde 3 adet toplardamar ağı bulunmaktadır.Bir tane solda, iki tane sağda Bunlara toplardamar yastıkları denir. Yukarıda saydığımız nedenlere bağlı bunlar genişler ve iç hemoroid’leri oluşturur

 

İÇ HEMOROİD DERECELERİ:

1.derece  hemoroid: Makatın içinde olup ve dışarı çıkmayan memeler. Kanama dışında başka şikâyete neden olmayan memeler.

2.derece hemoroid: Dışkılama ve ıkınma esnasında dışarı çıkan ve kendiliğinden içeri giden memeler.

3.derece hemoroid: Dışkılama ve ıkınmakla dışarı çıkan ve sonra elle geri itilen memeler.

4.derece hemoroid: Geri itilmeyen ve devamlı makat dışında kalan memeler.

DIŞ HEMOROİDLER

Makatın dışından çıkan memelere denir.

HEMOROİD(basur) YAN ETKİLERİ

1-Makatta oluşan meme ve şişkinlikler.

2-Kanama şikayeti. Hastalarda en sık görülen şikayettir. 

3-Ağrı, genellikle hemoroid ağrı yapmaz, ama hemoroid memesi içinde kan pıhtılaşırsa aşırı ağrı olur buna TROMBOZE HEMOROİD denir.

4- Kaşıntı ve akıntı oluşumu. Kaşıntı ve akıntı basur erken evrelerinde oluşan bir yan etki değilidir. Genel olarak 4. derece hemoridler de olur.

HEMOROİDİN KARIŞTIĞI HASTALIKLAR

Etiket :  hemoroid , hemoroid tedavisi , hemoroid hastalığı , hemoroid belirtileri 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama Aracınız için ne kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyeceğinizi öğrenmek için Gelirlerler İdaresi Başkanlığı'nın sitesinde online olarak sorgulama yapabilirsiniz.
 
E-Bordro Maaş Sorgulamayla Maaşınızı Öğrenin Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün e-Bordro uygulaması ile maaşınızı internetten online olarak öğrenebilirsiniz.
 
İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları ve Başvuru Sonucunun Sorgulanması Herhangi bir nedenden dolayı işten çıkmışsanız işsizlik maaşı belli bir süre sizin en önemli güvenceniz olabilir.
 
IMEI Sorgulama ile Cep Telefonunuz Kaçak,Çalıntı veya Kayıp Mı, Öğrenin IMEI sorgulama ile mobil cihazınızın yasal yollardan ithal edilip-edilmediğini veya çalıntı olup-olmadığını öğrenebilirsiniz. imei sorgulama, imei numarası.
 
Aile Hekimini İnternetten Sorgulama Aile hekiminizi internetten TC numaranızla sorgulayarak öğrenmek için tıklayın.

 
IP Adresim nedir, IP Numaram Nedir? IP Sorgulama ile IP Numaramı Nasıl Öğrenebilirim? IP adresi internete bağlanan cihazların sahip olduğu sayısal adrestir.İnternete bağlanan her bilgisayara İnternet Servis Sağlayıcısı tarafından IP adresi atanır
 
Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) Yurt ve Kredi Ödemeleri Kredi ve Yurtlar Kurumunda yeni başlatılan uygulamayla öğrenciler yurt ödemeleri ile öğrenim ve katkı kredisi geri ödemelerini internet üzerinden yapabilecekler
 
GİB Vergi Borcu Sorgulama Sistemi ile Borcunuzu Öğrenin Gelir İdaresi Başkanlıgı internet sitesinde borç bilgilendirme servisinden faydalanarak vergi borcunuzu sorgulayabilirsiniz.
 
MHRS sistemi ile Hastane Veya Aile Hekimi Randevu almak için tıklayın. Hastanelerden ve aile hekimlerinden randevu almak isteyen vatandaşlar için T.C. Sağlık Bakanlığın MHRS sistemi üzerinden hizmet vermektedir.
 
Okmeydanı Eğitim Ve Araştırma Hastanesinden Randevu Alma Okmeydanı Hastanesinden randevu almak isteyen vatandaşlar internet üzerinden veya telefonla 182 numaralı hattı aramak süreti ile iki farklı şekilde alabilirler.
 
E-Devlet üzerinden Askerlik Durum Belgesi Sorgula Daha önce askerlik şubelerinden uzun beklemeler sonunda alınan “Askerlik Durum Belgesi” sıra beklemeden e-devlet üzerinden alabilirsiniz.
 
Üniversite kayıtlarında e-Devlet dönemi Bu yıl 32 üniversitede gerçekleştirilecek pilot uygulama ile üniversiteyi kazanan öğrenciler e-Devlet üzerinden üniversite kayıtlarını yaptırabilecekler.
 
Acil ve Önemli Telefon Numaraları Türk Telekom'un tahsis ettiği Acil İletişim, Kamu ve Sosyal Hizmetler'e ait 3 rakamlı özel erişim numaralarını bulabilirsiniz.